Semínkovna Frýdek-Místek

Sázej, sklízej, sdílej

Jak to vzniklo?

Iniciativa Semínkovna vznikla v ČR v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Vzorem jí byly francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbanks.

Semínkovny, ať už je to skříňka, košíček, krabička ap., jsou místem, kde zahradníci mohou mezi sebou bezplatně sdílet osivo ze svých zahrádek. Osivo by mělo být výhradně v „Bio“ kvalitě, tedy nemořené a z chemicky neošetřovaných rostlin. Může jít o výsledek domácího semenaření. Semínka jsou nabízena bezplatně v malých dávkách pouze pro osobní spotřebu.

Kde to je?

Frýdeckomístecká semínkovna je umístěna v městské knihovně, v pobočce v Místku. Otevírací dobu najdete v odkazu níže.

Městská knihovna Frýdek-Místek, příspěvková organizace

Hlavní 112, 73801 Frýdek-Místek

Jak to funguje?

  • Semena jsou v malých psaníčkách z linkovaného papíru. Pro lepší přehlednost jsou psaníčka se stejnou odrůdou roztříděna ještě v papírových sáčcích, na kterých je více místa a tedy i více informací o osivu.
  • Vyberte si druhy a odrůdy, které vás zajímají. Počet psaníček na jednu osobu je omezen na maximálně 5 kusů, aby se dostalo i na ostatní.
  • V následující sezoně zasejte a vypěstujte si rostliny. Informace o pěstování najdete v seznamu rostlin vlevo. Část rostlin pěstujte pro sběr osiva.
  • Až přijde čas sklizně, posbírejte semena z vlastních rostlin a to, co máte navíc, přineste zpátky do Semínkovny. Nezapomeňte je popsat (druh, odrůda, místo a rok sklizně).
  • Pokud se semena vypěstovat nepodaří, nic hrozného se neděje. Nemusíte vrátit přesně to osivo, které jste si půjčili. Přineste něco jiného, čeho máte přebytek.
  • Pokud máte přebytky semen rostlin, které ještě (nebo už) v semínkovně nejsou, neváhejte a podělte se taky.

Pokud vše půjde dobře, příští rok bude v naší semínkovně mnohem více semen a také mnohem větší výběr osiva k zapůjčení.

Co je na výběr?

Momentálně je v semínkovně k dispozici asi 15 různých druhů a odrůd rostlin. Všechny jsou vypsány v seznamu vlevo nahoře. Kliknutím na rostlinu se dostanete k informacím o odrůdách a vysévání.