Mák vlčí (Papaver rhoeas) je rostlina, která je samozřejmou součástí naší luční i polní květeny. Symbol blížícího se léta. Rudá barva vlčích máků okamžitě upoutá pozornost naši i našich dětí. A když jim ukážete, že v každém poupěti se schovává maková panenka, budou mít velkou radost.
Co potřebujete
- Maková poupata, protože na rozkvetlých květech drží květní lístky velmi chatrně a lehce opadávají.
- Stébla trávy
Postup
Je to až nechutně jednoduché. 🙂 Poupě otevřete, odstraňte dva zelené kališní listy. Červené korunní plátky opatrně rozbalte a ohněte je směrem dolů ke stonku, čímž vzniknou šatičky. Kouskem trávy převažte panenku v pase, tak zároveň vzniknou i ruce. Pokud chcete, aby panenka měla dvě nohy, vložte před převázáním do sukně druhý makový stonek. Dejte panenku dítěti a postup opakujte s dalším poupětem, dokud vás to bude bavit.
Moje děti nejvíc baví panenkám otrhávat vlasy. Mi přijde zajímavé i to, že nikdy nevím, jakou barvu okvětí bude mít. Podle zralosti květu se pohybuje od bílé, přes růžovou až po temně červenou.
[box background=#d95b5b]
Další využití máku
Korunní lístky máku vlčího jsou jedlé a mohou je jíst i děti. Syrové nebo sušené se dají použít k přípravě limonády nebo čaje, ozdobení salátu atd.
Mák vlčí je naší tradiční léčivou rostlinou. Využíval se od pradávna ke zklidnění kašle, na podporu odkašlávání a léčbě nespavosti a nervozity, protože působí lehce sedativně. Nemá nebezpečné negativní účinky narozdíl od máku setého, přesto se nedoporučuje těhotným ženám.
Také je to krásně krvavě červené barvivo. O tom zase někdy příště. Mák kalifornský je tradiční severoamerickou léčivkou a jeho použití je podobné, jako u máku vlčího.[/box]
Exotická varianta
Ve stejnou dobu kvete i mák kalifornský nebo sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica), která divoce roste kolem sekvojových lesů a u nás se pěstuje v zahradách. Lze z ní také vyrobit panenku. Postup je jednodušší, protože její různobarevné květní lístky drží velice pevně. Stačí utrhnout už rozvitý květ a poskládat z něj sukni.