Vánoční světýlka z kalabasy

Na začátku byla tahle „okurkovitá“ kalabasa či lagenárie (Lagenaria siceraria) a já přemýšlela, co s ní. Vznikly čtyři svícínky.

Z kalabas se dá vyrobit všechno možné. Existuje spousta odrůd nejrůznějších tvarů. Používají se na výrobu nádobí (misky, hrnky, známé jsou tradiční nádobky na maté), hudebních nástrojů, hraček, masek, ptačích budek a krmítek, lampiček atd.

Výroba svícnu je velmi rychlá a jednoduchá

Vysušenou kalebasu rozřežeme pomalu a opatrně na kousky. Já řežu ostrým pilkovým nožem. Vybereme semena a zbytky suché vatovité dužniny.

Vnitřní stranu obrousíme smirkovým papírem na dřevo. Tužkou předkreslíme linie a obrazce, kterými chceme stínítko ozdobit.

Vhodným nástrojem (šídlem, ostrými nůžkami, šroubovákem…) vyvrtáme do stěn dírky různých velikostí. Podle předkreslených linií nebo náhodně, jak nás zrovna napadne. Jde to snadno, kalabasa je docela měkká a tloušťka slupky je jen několik milimetrů (žádné dřevo).

Můžeme ji různě dozdobit. Dovnitř vložíme malou svíčku ve skleničce, aby nám svícen hned neshořel.

Po setmění se radujeme, jaká je to krása. Veselé Vánoce!

 

Jsem zahradní inženýrka, která je nejšťastnější v lese. Ráda tvořím sama i s dětmi kompostovatelné hračky, primitivní hudební nástroje, výtvarné potřeby a další nezbytnosti. Inspiruji milovníky divokých zahrad a divokých dětí , jak proniknout do kouzelného světa rostlin a být v souladu s přírodou. Více informací o mně najdete zde >>
Komentáře