Hudební dárek nejen k Vánocům

Mám tip na skvělý vánoční dárek pro babičky a dědečky, který bude dělat radost hodně dlouho jejich uším.

Vyrábíte rádi dárky doma? Necháváte tisknout fotky dětí, vyrábíte přáníčka, kalendáře, malujete obrázky nebo připravujete jedlé dárky? A co takhle darovat hudební zážitek?

Před pár lety mi zkřížila cestu prázdná nahrávací audiokniha. Dalo se do ni nahrát šest dvacetivteřinových písniček nebo básniček. Bylo to hezké, ale za 20 vteřin se toho moc nestihne a taky jsem trochu pochybovala o životnosti té knihy. Minulý rok jsem se proto rozhodla, že vydáme vlastní CD.

Vlastní CD ??? A proč ne?

Větší technický antitalent než jsem já, se nevidí moc často. Nemám ani chytrý telefon. Ale přesto se mi to povedlo. Máme doma tablet a Google poradil, co dál. Stačí stáhnout zdarma nějakou nahrávací aplikaci a začít nahrávat. Já mám tuhle a jsem s ní spokojená.

Samotné nahrávání bylo docela náročné. Chtěla jsem opravdu jen vánoční písně. Takže jsem 2 měsíce učila děti koledy při čištění zubů a pak jsme každou píseň nahrávali několikrát, než se to podařilo relativně bez chyb a vřískotu tehdy desetiměsíční Aničky.

Aby vlastní deska přinášela radost, je důležité, aby i tvorba byla zábavná a příjemná. Aby to nebyl dril a utrpení pro všechny, kteří se na tom podílí.

Mi se osvědčilo zpívat, když dětem čištím zuby. Rychleji mi to utíká a oni se přitom učí texty. I při jiných příležitostech během dne. Při probouzení, usínání, když jedeme autem nebo jdeme na procházku. Obecně se děti učí písně velmi rychle.

Autentické dárky jsou nejlepší

Použili jsme spoustu hudebních i nehudebních nástrojů jako doprovod a na mezihry (některé z nich jsou na obrázku) a nechali drobné nedokonalosti, díky kterým je naše CD hezky autentické. Např. různé přeřeky a průpovídky dětí (třeba v písni Byla cesta ušlapaná zpívali o mši svatého Netvora). I ten Aniiččin křik jsme tam občas nechali.

Nahrávky jsem přebrala, seřadila a poprvé v životě jsem sama vypálila CD. Vím, že většina obyvatel ČR je v tomto směru mnohem zkušenější. Ale jestli tyhle věci neovládáte, nebojte se toho. Není to těžké.

Obal na vánoční dárek

Nakonec už zbývá jen vyrobit hezký přebal. S tím si děti určitě hravě poradí.

Druhý pokus

Tento rok to už tak hrotit nebudu, i proto, že už nemám moc času, tak to bude asi dobrý punk… Ale jdu do toho zas! 🙂 Jestli vás to zaujalo, pojďte do toho se mnou! Naši rodiče poslouchají ta cédéčka celý rok. Naše děti si je taky pouští , i my. Prostě, všichni to rádi poslouchají. 🙂 Dokonce jsme vytvořili dvě verze – českou a francouzskou. Byla jsem na sebe a děti fakt hrdá! 🙂

Tak co, nalákala jsem někoho? Víc hravých tipů najdete ve skupině Rostlinohraní. Přidejte se TADY.