Bois Marquis: V bílém, i když nesněží

Stromy a keře shodily listy a odhalily své postavy v šatech přímo na míru. Ozdobeny mrazuvzdornými korálky a suchými trsy trav se spokojeně prohlíží v zrcadle rybníka.

Když dostanou dost prostoru ty správné dřeviny, může zahrada vypadat nádherně i v době zimního spánku. Jedna taková zimní zahrada vzniká od 80. let v malé francouzské vesničce Vernioz. Pojďte nakouknout, jak to tam vypadá na přelomu ledna a února. Je co objevovat.

Pár střípků ze sbírky cizokrajných bříz, slivoní a dalších dřevin se zajímavou kůrou:


Betula albosinensis – česky bříza čínská, francouzsky bříza oranžová

Betula nigra – bříza černá

Betula papyrifera cordifolia – bříza papírovitá

Vlevo sbírka bříz, vpravo bělostný ostružiník

Callicarpa bodinieri ‚Profusion‘, Betula utilis – bříza himalájská

Callicarpa – krásnoplodka

Prunus serrula – třešeň tibetská

Prunus serrula

Prunus ‚Marie Mallet‘

Prunus rufa

Acer griseum

Hamamelis sp.

Cornus alternifolia ‚Silver giant‘

Jardin du bois Marquis založil Christian Peyron v roce 1980. Tehdy se zrodila jeho vášeň pro rostliny. Jeho cílem bylo vytvořit zahradu, která by byla zajímavá v každém ročním období. Začínal na malé ploše. Časem se ale zahrádka rozrostla a dnes má přes 10 ha, z toho 5 ha je osázeno stromy.

Roste zde mnoho vzácných a sbírkových dřevin. Například kolekce 60 druhů dubů z celého světa, mnoho druhů a kultivarů javorů, jabloní, lyrovníků, vilínů, kalin, vrb, dřínů, brslenů, bambusů atd.

Arboretum je volně přístupné veřejnosti po celý rok, není ani oplocené. Její tvořitel má skvělý smysl pro humor a rád potkává lidi se zájmem o přírodu. Žije zde také hodně zvířat, hlavně okrasné ptactvo, takže o zábavu mají postaráno i malá miminka.

Na internetových stránkách Bois Marquis jsou k dispozici ke stažení seznamy vysázených rostlin.

Procházka po arboretu pokračuje tady.