Bylo nám pět nebo šest let a seděli jsme uprostřed louky pozlacené pampeliškami. Trhali jsme a trhali a trhali. Já a můj bratranec. Přišel k nám tehdy strýc, a když viděl naše obrovské kytice, dostal nápad, že nás naučí uplést věnce. Naučili jsme se to za pár minut a já už to nikdy nezapomněla.
Myslela jsem si, že to umí každý. Až do nedávné oslavy, kde se sešla spousta dětí, hlavně malých holčiček. Všude byly mraky sedmikrásek a pampelišek. Sedli jsme do trávy a já začala plést. Děti milují květinové věnečky, spony do vlasů nebo náramky. Hned jsem si je získala. Akorát jsem nestíhala uplést tolik věnců, takže bylo třeba zapojit jejich maminky a ukázat jim postup, protože to ještě nikdy nezkoušely. Šlo to rychle, samozřejmě, za chvilku byly ozdoby na světě a dětem zářily oči.
Jestli náhodou věnec uplést neumíte, tady je skromný návod: 🙂
Jednotlivé kvítky (nemusí být jednotlivě, klidně i po dvou nebo po třech) přikládejte co nejblíž k sobě, aby to pěkně vypadalo a dobře drželo pohromadě. Na obrázku jsou dál od sebe, aby šel lépe vidět postup.
Když je řetízek dostatečně dlouhý, svážou se oba konce k sobě trávou. A to je vše.
Jestli věnce umíte, ale moc je nepletete, i když máte doma malé víly, tak do toho! Popusťte uzdu kreativitě a rozhlédněte se, co kolem roste a kvete. A nezapomeňte něco krásného vytvořit i pro sebe.
Nejjednodušší a nejrychlejší je plést z pampelišek, sedmikrásek, jetele a dalších rostlin s dlouhými pružnými stonky. Moc krásně vypadají věnce z různých druhů trav. Rychlý věnec vyrobíte zamotáním březové nebo vrbové větvičky. Na takový věnec jdou snadno připevnit i květy, které se lámou a plést z nich samotných nejde. A když občas slevím ze svých ideálů (snaha vytvářet hračky a dekorace stoprocentně kompostovatelné a přírodní), tak uvážu nějakou pěknou větvičku na kus prádelní gumy a je na světě čelenka, třeba rozmarýnová.