Zdravá lízátka

Lízátka byla mou malou noční můrou. I když mám to štěstí, že s dětmi  nemusím chodit do supermarketů, rafinovaně číhají i v pekárně, lékárně a v hojném množství se vyskytují dokonce i na akcích, které pořádá místní školka.

Nemám ráda lízátka, ale ještě víc nemám ráda zákazy a boj, které stejně nikdy nefungují. Tak jsem se pokusila vyzrát na ně trochu jinak. A zatím mi to vychází líp, než jsem doufala.

Zjistila jsem, že to, co děti přitahuje není koule upatlaná z cukru. Pokud na cukr už nejsou dospělými naučení. Líbí se jim, že je to na klacíku, pěkně barevné a tvarované.

Nabídla jsem jim tedy to samé, ale vyrobené ze zdravých surovin, bez bílého prášku, který si, i když je legální, v mnohém nezadá s ostatními tvrdými drogami. I když cukr mám doma taky a stále ho občas používám, tyhle dobrotky se bez něj snadno obejdou.

Zmrzlá lízátka

Máme doma tvořítko na ledové kuličky a díky němu se mi loni podařilo dokonale uspokojit touhu mých mláďat po lízátkách. Stačilo rozmixovat jahody, nalít do tvořítka, do dírek zapíchat špejle a zmrazit.

Jde to i s klasickými krychličkovými tvořítky. Nebo formami na nanuky. Aby v nich špejle nebo klacíky držely rovně, zapíchnou se do ovoce až po třicetiminutovém pobytu v mrazáku.

V jahodové sezóně je možné vyrobit si zásoby, po vyjmutí z formy každé „lízátko“ rychle zabalím do kousku potravinářské fólie. Samozřejmě, skvělé je jakékoliv ovoce, kromě jahod, třeba borůvky, meruňky, broskve, hrušky… i rybíz a rakytník bez špetky cukru u nás slaví obrovský úspěch.

Stačí opravdu jen ovoce s troškou vody, pokud nejde samo rozmixovat, ale přidat můžete i další ingredience, jako kokosové mléko, namočené rozinky, ořechy, trošku medu atd.

Tohle byl pokus o ozdobný hruškový nanuk s fialkami. Na pohled to bylo pěkné, ale dětem tam ty květy vadily a plivaly je.

Čerstvá lízátka

Ovocné zmrzliny jsou v létě  fajn, ale ne vždy je na ně vhodné počasí, prostředí nebo fyzická kondice. Děti jsou naštěstí nadšené i z mnohem méně sofistikovaných výtvorů. Prosté napíchnutí třešně nebo jahody na párátko zvýší jejich atraktivitu o 200%, i když je mají na talíři už dva týdny.

Kouzelné slovo potom

Teď když občas Alenka zatouží po lízátku nebo nějaké jíné věci, kterou se mi vůbec nechce kupovat, většinou stačí říct, že dostanou něco dobrého za chvilku doma. Také se mi osvědčuje co nejupřímněji vysvětlit, proč to nechci. Co je tak špatného na cukru a jaké důsledky na člověka má. Názorný příklad – sebe – mám vždy po ruce. 🙂

Děti opravdu nejsou hloupé a všechno chápou už ve velmi nízkém věku. Když vidím, že přistupují ke konzumaci cukru vědomě, mám velkou radost a nevadí mi, že jim jednou za uherský rok někdo to lízátko dá.