Čas ovocných kůží

Slunce pálí a ovocná sezóna je v plném proudu. Lidé často neví, co s tím vším ovocem dělat. Nejlepší nápad je jíst syrové ovoce přímo pod stromem nebo keřem. Ale když je úroda bohatá a už to nikdo nechce, můžeme si udělat zdravé zásoby.

Jeden z nejstarších způsobů zpracování potravin je sušení. Oproti jiným alternativám má mnoho výhod:

  • Sušení při nízkých teplotách je velmi přirozená a šetrná metoda, umožňuje zachovat mnohem více vitamínů než třeba zavařování.
  • V letních měsících si můžeme vystačit pouze se slunečními paprsky.
  • Uchovávání sušených potravin nespotřebovává žádnou energii narozdíl od mražení.

Ovoce můžeme sušit celé či nakrájené na kousky. A nebo si můžeme vyrobit ovocné kůže. Je to snadné a výsledkem je výborná vitamínová bomba.

Vlastně nevím, jaký je oficiální název v češtině, setkala jsem se také s pojmem ovocné placky nebo ovocný pergamen. Já jim říkám kůže, podle slovenského názvu ovocné kože a francouzského le cuir de fruit.

Postup

Jedná se vlastně o usušené ovocné pyré. Ovoce se rozmačká na kaši nebo rozmixuje. Naleje na nepřilnavou podložku nebo na navoskovaný či olejem potřený  pečící papír. Vrstva kaše by měla být silná zhruba 5 mm. Suší se na slunci zakryté záclonami proti hmyzu nebo v sušičce na 40°C.

V dlouhých horkých dnech připravím ovoce ráno a na jižní terase jsou večer téměř hotové. Nechávám je přes noc doma a dosuším ráno ještě z druhé strany nebo dám třeba na tři hodiny do sušičky.

Jak se pozná, že je kůže hotová? Tak, že jde sloupnout aniž by se trhala. Voda se vypařila, ale kůže je vláčná, pružná a jde rolovat do ruličky. Pokud se láme, je už přesušená.

  • Na sušení se hodí všechno možné ovoce zrající od jara do zimy. Lze jej různě kombinovat dohromady nebo dělat placky jednodruhové.
  • Chuť ozvláštní také přidané aromatické rostliny nebo koření. Například jahody se snítkou máty, má oblíbená kombinace.
  • Přisladit je možné třeba rozinkami nebo suché placky před srolováním potřít medem.
  • Pokud přidáme k ovoci trochu pomletých ořechů nebo mandlí, bude mít výsledek nadýchanější, jako by pěnovou strukturu. V tomto případě se trošku více trhá, tak se s ním musí zacházet opatrněji.
  • Maliny, ostružiny, červený rybíz, rakytník a další jim podobné doporučuju přepasírovat. Ale i s peckami to jde, pokud jste dost velcí drsňáci.

Skladování

Hotové ovocné kůže pevně sroluju do ruliček, pokud se rozmotávají, převážu nití. Nebo nakrájím na malé čtverečky. Velmi důležité je hermeticky je uzavřít. Pokud je nesníte, vydrží celou zimu nebo možná ještě déle.

Chutnají jako želatinové bonbóny, akorát že tyhlety jsou superzdravé, plné vitamínu C a někdy taky bílkovin (hlavně maliny, ostružiny i rybíz bývají bohaté na červíky). Pomohou posílit imunitu celé rodiny v chladné části roku nebo kdykoliv jindy, když zatouží po sladkostech.